Стъпки в света на Дантевата Божествена комедия. Увод
“Божествена комедия” на Данте разказва автобиографичната история на поета, който преминава през ада, чистилището и накрая стига (почти) до Рая. Предполагам , че самата идея за чистилище запалва десетки червени лампички в ума на редовия евангелски християнин. Държа да отбележа обаче, че според мен “Божествена комедия” е всичко друго, но не и буквалистичен опис на пътуване в отвъдното.
Данте описва своя собствен живот на покаяние, освещение и израстване в близост с Христос. Поетът разказва своето свидетелство. Но със своя арсенал от умения и литературни похвати и дълбочината на своя светоглед, поетът много прилича на псалмиста Давид и донякъде напомня апостола- теолог и философ, Павел.
Книгата на Данте е в синхрон с препоръката на апостол Петър: да почита със сърцето си Христос като Господ и с готовност и посветеност да представи своя разказ за надеждата, която е получил. (1 Петър 3:15) Като всяко такова свидетелство, разказвачът започва с осъзнаване на своята заблуда, ужасното положение, в което се намира и щастливото откритие, че в най- тъмния час от небесата идва безценна помощ, която разкрива неподозирано благо:
На попрището жизнено в средата
сред мрачни дебри сам се озовах ,
че пътя прав загубих в тъмнината.
О, как да ви разкажа днес за тях,
тъй диви, гъсти, буйни, че се свива
отново моето сърце от страх!
От тях смъртта е само по- горчива.
Но аз такова благо там открих,
че ще разкажа за гората дива.
Това са първите три строфи от дългата поема. Те са едновременно въведение и обобщение на цялото произведение. От тук нататък следва искреният разказ на човека, стигнал дъното… В разказа му за ада и чистилището, Данте не спестява дефицитите на своя собствен характер и описва в детайли как се случва самоосъзнаването и как човек се бори с греховете си и изкушенията. Но за това, следващия път. 🙂
(Преводът на Дантевата творба е от 1975г (почти половин век) на Иван Иванов и Любен Любенов.)
Photo: wikimedia, картина на Доменико ди Микелино, “Данте чете от Божествената комедия”, 1465 г.; намира се в катедралата Санта Мария дел Фиоре, Флоренция.
Коментари